14 Ocak 2013 Pazartesi

Bir ilişki nasıl biter? (top10)Zamanın en büyük kötülüklerinden biri üç-beş gün sürüp biten ilişkiler. Peki bunca insan neden ilişkilerini yürütemiyor ? Her ayrılıktan sonra aynı sorular, aynı düşünceler. İnsanlar birbirini sevse bile küçük küçük hatalar birleşip kocaman bir ayrılığa neden oluyor. 
1) İlgisizlik (ilgi önceliği)
Öncelikle unutmamak gerekir ki kadın dediğin ilgiyi sever. Hayatındaki erkeğin önce onunla sonra başkasıyla ilgilenmesini ister. Ama ne yazık ki erkekler genel olarak ilgi sıralamasını doğru yapamazlar. Sanırlar ki bir gün iki gün ilgilenince o kadınlara yeter. Yetmez arkadaşım. 
Sen bir kadını sahipleniyorsan önceliği de ona vermeyi bileceksin. Yoksa ne diye o kadına benim diyorsun ki? Aslında zor bir şey değil bu kadınların istediği ilgiyi vermek. Kadın demiyor ki sana hep benimle ilgilen hep benimle ilgilen diye. 
Yapacağın şey , her gün aynı ilgiyi göstermek. Başta her sabah günaydın diyor muydun? O zaman diğer günlerde de diyeceksin. Gün içinde mesaj atıyor muydun? Her gün atacaksın. Kadın dediğin sürekliliği sever. Üç gün canım cicim dedikten sonra dördüncü gün aynı sıcaklığı vermezsen kadın ondan soğuduğunu uzaklaştığını düşünür.
2) Tek eşlilik
Bu kadınlar için fazlaca önemlidir. Sen sevgilin varken diğer kadınlarla da içli dışlıysan o iş sakatta demektir canım. Hiçbir kadınla görüşme demiyoruz elbette. Ama sınır koymayı bileceksin. Etrafındaki her kadına aynı yakınlıkta davranırsan esas kızın diğerlerinden ne farkı kalır?
Böyle ayrıntılara dikkat etmek lazım.
3) Sinirlilik hali & Anlayışsızlık
Kadınlar narin yaratıklardır. Kendimden biliyorum sevgilim sinirliyken o sakinleşene kadar diken üstünde oluyorum. Adamın ne diyeceği ne yapacağı belli olmuyor ki. İsterseniz iki eliniz kanda olsun yine de karşınızdakinin sizi seven biri olduğunu unutmayın. Başkasına da sinirli olsanız ona da sinirli olsanız o sizin kıymetliniz. Aman dikkat kadınlar kırılmayı sevmez.
4)Zaman ayırma
Erkeklerde en az kadınlar kadar sosyal yaratıklardır. Elbette arkadaşlarıyla gezip tozacaklar. Bu arkadaşlarının içinde elbette başka kadınlarda olacak. Sevgilisini çanta gibi yanında gezdirecek değil tabi yalnız çıktığı da olacak. Ama o yalnız giderken kadının suratı asılmış olmayacak. 
Kime ne kadar zaman ayırdığınıza dikkat edeceksiniz. Arkadaşlarınıza fazla sevgilinize az zaman ayırıyor, üstelik daha sonra hatunun gönlünü almıyorsanız çok geçmeden kapının önüne koyulursunuz benden söylemesi. 
5)Dert paylaşımı
Kadınlar eğitim almamış psikologtur arkadaş! Bu böyle biline. Derdin sıkıntın olduğunda gelip anlatacaksın. Çare bulunamasa bile kadın hem kendini daha sana daha yakın hisseder hemde sen fark etmeden derdini hafifletir. 
Bir sıkıntın olduğunda ondan kaçar, uzaklaşırsan ya da gidip başkasına anlatmayı tercih edersen kadın onu dışladığını düşünür. Bu da senden soğumasına sebep olur.
6)Sahiplenme
İşte bu madde önemli. Kadın sahiplenilmeyi sever. Ama o sahiplenmeyi sadece kendi aranızda yaparsan paşam o iş biraz sakıncalı.  Neden mi ? Başkalarının içinde sen bu hatunu sahiplenmez, uzak durursan kısaca arkadaş muamelesi yaparsan yalnız kaldığınızda o kızdan bir güzel tribi de yersin, tekmeyi de. 
Ağzını açıp tek kelime etmeye de hakkın olmaz. Haberin ola.
7)Belirsizlik
Nefret ederim bu durumdan. Hemcinslerimin de benden farklı düşündüğünü sanmıyorum. İşe bak ya. Biz bizeyken hayatım,canım,bebeğim ama diğerlerinin yanında hiç. Oldu canım. Sen bir kadını sahipleniyorsan, benim diyorsan, baş başayken her şeyim diyorsan dışarıya karşıda aynısını yapmak zorundasın. Her ilişki de olur “Arkadaştan öte ama tam olarakta sevgili değil” durumu. Ama bununda bir süresi var değil mi ? 
“Birde biz sevgili olalım ama kimse bilmesin” durumu var. Ben bunu çok yaparım. Neden mi? Önce emin olmak isterim anlaşıp anlaşamayacağımızdan. Arkadaş olmak başka sevgili olmak başka sonuçta. İlk günden “Aa bakın biz sevgiliyiz” deyip iki gün sonra ayrılmak bana saçma geliyor.
Bu sürekli olarak böyle devam ederse kadın bir süre sonra “acaba başkası mı var?, benimle zaman mı geçiriyor?” diye düşünmeye başlar. Bu da ilişkinin çatırdamasına bir süre sonrada bitmesine sebep olur.
Sonra kız karşınıza çıkıp bitti dediğinde aptal aptal bakmayın.
8)Güven
Bir kadının size güvenmesini sağlayamazsanız o ilişki sürekli sallantıdadır. Lam ı cim i yok bu işin.  Kadınlar güvenmeye ihtiyaç duyarlar.  Hani siz erkekler tutturuyorsunuz ya “ille de seks” diye kadın da “ille de güven” der. Zor bir duruma düştüğünde, korktuğunda, yardıma ihtiyacı olduğunda sığınacak bir liman, tutacak bir el, yaslanacak bir omuz ister.
Eğer güven veremiyorsanız o ilişki çok fazla sürmez, üzgünüm.
9)Kıskançlık
Kadın kıskanır. Erkek kıskanır. İki tarafta boşuna “ben kıskanmam” demesin. Mesela ben. Ölümüne kıskanırım arkadaş. Benim sevgilim başkalarıyla benden çok vakit geçiriyorsa, çevresinde fazla kadın varsa(ki bu konuda harbi çok şanssızım adamın neredeyse erkek arkadaşı yok :D) , hadi kadının olmasını geçtim onlarla gereğinden fazla samimi ise kıskanırım. 
İşin kötü yanı biz kadınlar sadece hem cinslerimizi kıskanmayız. Yeri geldiğinde erkek arkadaşları, aileyi de kıskanırız. Hele ki birlikte geçirebildiğimiz zaman azsa azıcık kıskanabiliriz.
Ama daha çok hemcinslerimize yöneliktir kıskançlığımız.
Erkeklerin buna dikkat etmesi gerekir. Çünkü ” ne var bunda yav” diyebileceğiniz bir hareket bizim kıskanmamıza sebep olabilir. Bazılarımız bu kıskançlığı fazla belli etmez. Ama belli etmiyoruz diye de abartmamak gerek. Bir sevgiliniz olduğunu ve yalnız biri olamadığınızı unutmamız gerek beyler. Bir şey yapacağınız zaman “Benim bir sevgilim var. Onu seviyorum, o da beni seviyor” gerçeğini unutmayın lütfen.
10)Seks 
Zamanın en büyük sorunu bu sanırım ilişkilerde. Erkekler cinsel dürtülerine sahip olmakta biraz zorlanıyorlar. Bazıları sevgilililerine “ille sevişelim” derken bazıları teklif ediyor ama kararı ona bırakıyor. Bu konuda önemli olan kadının ne istediğidir. Çünkü erkek istediği kadar sevişsin bir şey olmaz. “Erkektir yapar.” denilir geçer. Ama malesef toplumumuzda aynı şey kadınlar için geçerli değil. Bu yüzden bu maddeyi ilişkinin olmazsa olmazlarından haline getirmemek lazım beyler. Bırakın buna kadınlar karar versin. 
Daha bir sürü sebep var aslında ilişkiyi bitiren. Karşılıklı fedakarlığın olmaması, umursanmamak, insanların geçirdiğini bazı zor zamanlarda çiftlerin birbirine anlayış göstermemesi vs. vs. vs.
Ama genel olarak bu on maddeye dikkat edildiğinde ilişkiler gerçekten uzun sürüyor. Daha sağlam adımlarla devam ediliyor. Zamane aşkları denen durumdan kurtulup gerçeklik kazanıyor. 
Diyeceğim o dur ki iki günlük ilişki yaşamaktansa uzun adam gibi bir ilişkim olsun, hatta hep devam etsin diyorsanız bunlara sürekli olarak dikkat edeceksiniz. Ben kadın gözüyle yazdım bunu. Şu ana kadar yaşadığım ilişkilerden ve çevremde gördüklerimi öğrendiklerimi bildiklerimi yansıttım.
Elbette bunları hepimiz biliyoruz. Ama arada hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum. Bunlara aynı şekilde kadınlarında dikkat etmesi gerekir. İlişkilerin çabuk bitmesini sadece erkeklerin omuzlarına yüklemek olmaz. 
Karşılıklı dikkat etmek her zaman için önemlidir.
Surç-i Lisan ettiysek affola.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Erkeklerin o kadar dikkatli davranmalarına karşılık kadınların gevşek olduğunu, bir erkek kadar hassas olmadığını düşünüyorum, detaylı güzel bir yazı olmuş ama kadınlar hiç eleştirilmemiş, şaşırtıcı !